visit tracker on tumblr
kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – porównanie

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwa różne produkty finansowe. Są one udzielane na różne cele, mimo że formalności związane z ich uzyskaniem są podobne. Warto więc wyjaśnić, na czym polegają różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami i jakie są pomiędzy nimi podobieństwa.

Na jaki cel?

Typowe zobowiązanie hipoteczne jest udzielane w celu zakupienia nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego albo w celu sfinansowania budowy domu jednorodzinnego. Pożyczka pod hipotekę jest natomiast udzielana na dowolny cel. Oznacza to, że dzięki niej można zarówno sfinansować remont mieszkania, jak i kupić samochód czy też rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Bank nie będzie bowiem interesował się na co chcemy wydać otrzymane od niego pieniądze.

Niskie oprocentowanie

W obu przypadkach będziemy mogli liczyć na niskie oprocentowanie, które sprawi, że koszty spłaty zadłużenia nie będą wysokie. W przypadku zobowiązania hipotecznego na zakup lub budowę nieruchomości mieszkalnej będzie ono wahać się obecnie na poziomie 5 procent w skali roku, podczas gdy w przypadku zobowiązania pod zastaw nieruchomości na dowolny cel będzie ono nieznacznie wyższe - z reguły o 2-3 procent. W praktyce oznacza to, że za wsparcie pod hipotekę na dowolny cel zapłacimy o połowę mniej niż za tradycyjne zobowiązanie konsumenckie.

Długi okres spłaty

Oba rozwiązania cechują się też długim okresem spłaty zadłużenia. Zwykle może on wynieść nawet 20-30 lat, co sprawia, że comiesięczna rata nie będzie wysoka. Warto jednak pamiętać, że zawsze jest lepiej skorzystać z nieco krótszego okresu spłaty, gdyż w ten sposób uda nam się zapłacić łącznie niższe odsetki.

Nie pod każdą nieruchomość

Wadą pożyczki hipotecznej jest fakt, że nie może ona być zabezpieczona za pomocą wszystkich nieruchomości. W grę nie wchodzą bowiem mieszkania czy domy obciążone już hipoteką, a często także budynki gospodarcze. Warto jednak zaznaczyć, że zabezpieczeniem wierzytelności może także stać się nieruchomość, której posiadaczami nie jesteśmy. Wystarczy, że jej właściciel wyrazi zgodę na ustanowienie hipoteki, a my będziemy mogli wykorzystać ją do otrzymania potrzebnej nam pomocy finansowej.

Długie formalności

Korzystając z obu produktów finansowych, musimy mieć także na uwadze fakt, że pieniądze nie pojawią się na naszym koncie szybko. Procedura rozpatrywania wniosku w obu przypadkach może bowiem trwać nawet około miesiąca. Nie jest to komfortowa sytuacja zwłaszcza dla tych osób, którym zależy na czasie. Zazwyczaj osoby wnioskujące o wypłatę gotówki na zakup lub budowę nieruchomości mieszkalnej liczą się, że będą musiały trochę zaczekać na decyzję banku. Inaczej wygląda jednak sprawa osób, które chcą przeznaczyć uzyskane w ten sposób pieniądze na inny cel - niekiedy bowiem nie będą one mogły czekać na pomoc finansową tak długo.

Warto jednak zaznaczyć, że obie opcje są często dla wnioskodawców najrozsądniejszym wyborem. Cechują się one bowiem najniższymi kosztami spośród wszystkich podobnych produktów finansowych oferowanych przez banki.

kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

O kredycie hipotecznym:

O kredycie konsolidacyjnym:

X
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.