visit tracker on tumblr
kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

Wiele osób zastanawia się, na jaki cel może zostać przeznaczony typowy kredyt hipoteczny. Jest to bowiem bardzo nisko oprocentowana wierzytelność, której spłatę można rozłożyć nawet na kilkadziesiąt lat. Dzięki temu można zyskać możliwość pożyczenia bardzo dużej kwoty pieniędzy w zamian za ustanowienie hipoteki dla banku na określonej nieruchomości. Warto więc wyjaśnić, że nie wszystkie cele można zrealizować właśnie w taki sposób, co sprawia, że nie jest to forma wsparcia gotówkowego dla każdego.

Cele ogólne

Przeznaczenie tego rodzaju wierzytelności jest w dużej mierze zdeterminowane. Nie można z niej skorzystać w celu sfinansowania potrzeb konsumpcyjnych - do tego celu służy produkt podobny, nazywany pożyczką hipoteczną lub typu zobowiązania konsumenckie o wyższym oprocentowaniu. W rozpatrywanym przypadku głównym przeznaczeniem finansowania bankowego jest zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego lub wtórnego. Jest ono przyznawane także w sytuacji, gdy nie chcemy kupić nieruchomości, ale zamierzamy wybudować ją samodzielnie. Osoby korzystające ze zobowiązania hipotecznego na budowę domu jednorodzinnego zwykle decydują się na takie rozwiązanie ze względu na to, iż nie chcą przez wiele lat gromadzić oszczędności, ale postawić budynek w możliwie jak najkrótszym czasie.

Za pomocą tego rodzaju pomocy finansowej można też sfinansować zakup działki budowlanej, a także kapitalny remont nieruchomości, która do tej pory nie była obciążona hipoteką. Rozwiązania te są jednak o wiele rzadziej wybierane, choć korzystanie z nich jest możliwe.

Cele szczegółowe

Mimo że wszystkie banki stosują się do powyższych zasad przeznaczania zobowiązań hipotecznych, większość z nich doprecyzowuje możliwość ich spożytkowania. Najczęściej zaznacza się więc, że ta forma pomocy finansowej jest przeznaczona do zakupu mieszkania lub domu od dewelopera, zakupu mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej lub osoby prywatnej, nabycia udziału w określonej nieruchomości mieszkalnej (np. w kamienicy) czy też do wykupienia mieszkania komunalnego lub zakładowego. Banki mogą także oferować tę formę wierzytelności klientom, którzy chcą przekształcić lokatorskie, spółdzielcze prawo do mieszkania we własnościowe prawo spółdzielcze, zakupić nieruchomość rolną z zabudową, działkę budowlaną z rozpoczętą budową, wybudować dom w ramach współpracy z deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową, a także przekształcić nieruchomość nieprzeznaczoną do zamieszkania w lokal mieszkalny.

Oznacza to, że osoby korzystające ze zobowiązania hipotecznego mają dość szerokie spektrum działań, które mogą zrealizować, uzyskując pieniądze od banku. Warto jednak zaznaczyć, że szczegółowa lista celów, na które można przeznaczyć uzyskane w ten sposób fundusze, może być inna dla każdej placówki. Z tego powodu w każdym oddziale trzeba sprawdzić, czy nasz cel może być zrealizowany poprzez zobowiązanie hipoteczne. Jeżeli nie będzie to możliwe, będziemy zmuszeni udać się do innej placówki, by w niej złożyć wniosek o wypłatę zobowiązania.

kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

O kredycie hipotecznym:

O kredycie konsolidacyjnym:

X
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.