visit tracker on tumblr
kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

Kredyty konsolidacyjne dla firmy. Czy to się opłaca?

Z dobrodziejstw zobowiązań konsolidacyjnych mogą korzystać nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. W ich przypadku wybór placówek bankowych, które oferują takie rozwiązanie nie jest jednak duży. W Polsce ofertę taką posiada bowiem jedynie kilka banków, co sprawia, że ich konkurencyjność jest niewielka. Stąd u przedsiębiorców mogą pojawić się uzasadnione wątpliwości, czy konsolidacja zadłużenia w ich przypadku jest w ogóle opłacalna.

Czas dekoniunktury

Konsolidacja zadłużenia przedsiębiorstwa jest najbardziej opłacalna, gdy posiada ono kilka lub kilkanaście wierzytelności krótkoterminowych, których oprocentowanie jest wysokie. Połączenie ich w jedno zobowiązanie może bowiem pomóc w obniżeniu wysokości comiesięcznych rat poprzez skorzystanie z niższego RRSO oraz z wydłużonego okresu regulacji zadłużenia. Rozwiązanie to poleca się przede wszystkim w okresie dekoniunktury, kiedy to wiele działalności gospodarczych boryka się z nieterminowością swoich kontrahentów oraz ze znacznie mniejszymi dochodami. Pozwala im ono zachować płynność finansową i ustrzec się przed zaległościami wobec banków oraz instytucji takich jak ZUS czy US.

Zanim pojawią się zaległości

Przedsiębiorca planując połączenie zobowiązań finansowych wobec banków w jedną wierzytelność, powinien też pamiętać, że będzie to dla niego korzystne rozwiązanie jedynie wtedy, gdy nie będzie zwlekał do momentu pojawienia się trudności z terminowym regulowaniem rat. Wszelkie opóźnienia skutkują bowiem utrudnieniami w skorzystaniu z tego typu oferty zmniejszenia wysokości comiesięcznych wydatków na spłatę zadłużenia firmy.

Jeżeli osoba prowadząca własny biznes spóźni się z terminową zapłatą nawet jednej raty któregoś ze zobowiązań, musi liczyć się z tym, że bank, w którym wnioskuje ona o konsolidację, dowie się o tym i wyciągnie z tego konsekwencje. Ich skala może być różna, jednak z reguły, gdy opóźnienie sięgało jedynie kilku dni, będą one skupiały się wokół podniesienia oprocentowania zobowiązania konsolidacyjnego bądź wokół konieczności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. W przypadku większej nieterminowości, przedsiębiorca musi natomiast liczyć się z tym, że bank prawdopodobnie w ogóle odmówi mu jakiejkolwiek pomocy w spłacie dotychczasowych długów.

Korzyści podatkowe

Mówiąc o konsolidacji długów przedsiębiorstwa, często zapomina się o jednym, zasadniczym atucie takiego rozwiązania. Dzięki niej można bowiem nie tylko odciążyć miesięczny budżet spółki, ale również sprawić, że jej całkowity roczny dochód będzie wyższy. Przedsiębiorcy mogą bowiem odliczać wysokość spłaconych odsetek związanych z wierzytelnością tego typu od wysokości podatku. Oznacza to, że otrzymana dotychczas pomoc finansowa na rozwój działalności gospodarczej po połączeniu w jedną wierzytelność jest przez Urząd Skarbowy nadal traktowana jak koszt uzyskania przychodu. Jest to dla przedsiębiorców dodatkowa korzyść, gdyż w ten sposób po raz kolejny mogą oni obniżyć koszty związane z obsługą pomocy finansowej wypłaconej przez bank.

O kredycie hipotecznym:

O kredycie konsolidacyjnym:

X
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.