visit tracker on tumblr
kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

Kredyty hipoteczne: Refinansowanie czy konsolidacja - co wybrać?

Osoby posiadające zobowiązania hipoteczne często zastanawiają się, w jaki sposób mogą obniżyć wysokość swoich zobowiązań miesięcznych. Wiedzą one bowiem, że banki posiadają w swoich ofertach produkty finansowe umożliwiające takie rozwiązanie, jednak nie zawsze orientują się, które z nich będzie korzystniejsze w ich przypadku. Warto więc wyjaśnić, czym są refinansowanie i konsolidacja, by raz na zawsze rozwiać te wątpliwości.

Komu opłaca się refinansowanie?

Refinansowanie dotychczasowego zobowiązania hipotecznego jest najbardziej opłacalne dla osób, które nie mają żadnych innych większych wierzytelności do spłaty oraz dla tych, które korzystały z pomocy finansowej banku na zakup nieruchomości mieszkalnej w czasie, gdy na rynku obowiązywały wysokie marże. Opcja ta jest bowiem kierowana głównie do nich, gdyż dzięki niej można obniżyć oprocentowanie dotychczasowej wierzytelności hipotecznej, sprawiając tym samym, że comiesięczne raty będą niższe oraz że łączna suma odsetek do spłaty spadnie.

O refinansowaniu mogą również myśleć te osoby, które chcą zmienić zobowiązanie w walucie obcej na zobowiązanie w walucie krajowej. Rozwiązanie to jest bowiem przeznaczone do obniżania kosztów spłaty długu bez zmiany jego dotychczasowego przeznaczenia.

Warto też zaznaczyć, że opłaca się ono jedynie tym osobom, które nie będą musiały płacić prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia zabezpieczonego hipoteką. Część placówek bankowych pobiera bowiem tego typu opłaty nawet przez 5-10 pierwszych lat okresu spłaty finansowania zakupu albo budowy domu jednorodzinnego lub mieszkania. Konieczność zapłaty tejże prowizji mogłaby bowiem w skrajnych przypadkach skutkować całkowitym zniwelowaniem różnicy powstałej w wyniku obniżenia oprocentowania nowej wierzytelności.

Komu opłaca się konsolidacja?

Konsolidacja jest natomiast opłacalna dla tej grupy osób zadłużonych, która prócz zobowiązań hipotecznych, posiada również liczne zobowiązania zaciągnięte na potrzeby konsumpcyjne lub grupie, która nie spłaca wsparcia finansowego o charakterze hipotecznym, ale w zamian za to posiada szereg wierzytelności gotówkowych. Obie te grupy borykają się bowiem z koniecznością płacenia wielu małych rat oraz z obowiązkiem regulowania wysokich odsetek. Skonsolidowanie dotychczas posiadanych wierzytelności w jedną pozwala wydłużyć okres ich spłaty oraz obniżyć tym samym wysokość raty miesięcznej nawet o kilkaset złotych.

Łącząc wiele form wsparcia gotówkowego w jedną wierzytelność, można sprawić, że poprawie ulegnie nasza zdolność kredytowa, co umożliwi nam uzyskanie kolejnego wsparcia finansowego na dowolny cel. Opłaca się to przede wszystkim tym osobom, które spłacają zobowiązanie hipoteczne oraz kilka pomniejszych wierzytelności związanych z realizacją potrzeb konsumenckich, a jednocześnie potrzebują kolejnej pożyczki o większej wysokości np. na remont zakupionego kilka lat wcześniej mieszkania lub domu.

Wybór pomiędzy konsolidacją a refinansowaniem należy więc pozostawić każdemu klientowi banku do indywidualnego rozpatrzenia.

O kredycie hipotecznym:

O kredycie konsolidacyjnym:

X
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.