visit tracker on tumblr
kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

Kredyt złotowy nie jest taki zły

Jeszcze kilka lat temu wszyscy marzyli o tym, by móc uzyskać wierzytelność na zakup mieszkania lub domu we frankach. Ilość zobowiązań udzielanych w tej walucie obcej była wtedy imponująca i wynosiła średnio 70 procent wszystkich wypłacanych kredytów hipotecznych.

Dziś jest jednak inaczej - o finansowaniu w walucie obcej nie myśli już prawie nikt. Zmianę stanowiska wnioskodawców wymusiły rosnące kursy walut obcych, niskie stopy procentowe obowiązujące w Polsce oraz rekomendacje wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Warto jednak zaznaczyć, że niska dostępność finansowania w walucie obcej nie oznacza, że będziemy zmuszeni do skorzystania z oferty nieatrakcyjnego zadłużania się w złotych polskich. Może być bowiem zupełnie inaczej.

Niskie stopy procentowe oznaczają niskie raty

Główną zaletą korzystania ze zobowiązań hipotecznych w złotówkach jest obecnie wyjątkowo niski poziom stóp procentowych. Seria obniżek przeprowadzonych przez RPP sprawiła, że średnia wysokość miesięcznej raty wierzytelności zaciągniętej w celu kupna mieszkania lub domu jednorodzinnego spadła o 300-400 złotych w zależności od wysokości zobowiązania i wysokości marży danego banku. Dla osób zadłużonych jest to ogromna ulga finansowa, która pozwala im zbierać środki na wcześniejszą spłatę zadłużenia bądź umożliwia im zaoszczędzenie pieniędzy na inny, dowolny cel.

Warto też podkreślić, że obecny poziom inflacji oraz echo recesji sprawiają, że nie można spodziewać się podniesienia wysokości stóp procentowych w najbliższym czasie. Niektórzy eksperci zwracają wręcz uwagę, że ich poziom powinien być jeszcze niższy i oscylować w granicach 0,5-1,5 procent, by silniej pobudzić polską gospodarkę do rozwoju.

Spadek marży banków

Osoby wnioskujące o wypłatę zobowiązania złotowego nie muszą też martwić się aktualnie wysokimi marżami banków. Marże te spadły bowiem średnio o 1-2 procent w stosunku do analogicznego okresu sprzed kilku lat. Placówki bankowe odczuwają bowiem skutki wprowadzenia nowych rekomendacji przez Komisję Nadzoru Finansowego, które znacznie uszczupliły grono potencjalnych wnioskujących o wierzytelność typu hipotecznego. Z tego powodu starają się one przyciągnąć innych klientów, oferując im niższego marże zmniejszające wysokość rat miesięcznych.

Spadek marży wymusiło również zakończenie Programu Rodzina na Swoim, który cieszył się znacznie wyższym zainteresowaniem niż nowy Program Mieszkanie dla Młodych. Banki musiały zdecydować się na taki krok, gdyż zainteresowanie możliwością zakupu mieszkania lub domu jednorodzinnego z pomocą finansową banku i BGK znacznie spadło, uszczuplając tym samym dochody wszystkich działających w Polsce placówek bankowych.

A co za parę lat?

Osoby zadłużające się w złotówkach nie mogą mieć pewności, że raty ich zobowiązań nie będą za parę lat znacznie wyższe niż obecnie. Pewności takiej nie ma jednak żaden dłużnik bez względu na to, w jakiej walucie wypłacona została jego wierzytelność. Warto jednak pamiętać, że zawsze najbezpieczniej jest pożyczać pieniądze w walucie, w której się zarabia, czyli w złotówkach.

kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

O kredycie hipotecznym:

O kredycie konsolidacyjnym:

X
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.