visit tracker on tumblr
kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

Kredyt z dopłatą na budowę domu

Coraz większa liczba osób rozważa budowę domu pasywnego. Dzieje się tak, dlatego że rosnące koszty utrzymania własnej nieruchomości mieszkalnej oraz konieczność spłaty wierzytelności hipotecznej bardzo mocno obciążają domowe budżety osób, które zdecydowały się kilka lat temu na budowę własnego domu jednorodzinnego o charakterze tradycyjnym. Wiele osób marzy o domu pasywnym także z powodu uznawania ideałów ekologicznych. Warto więc pamiętać, że sfinansowanie takiej budowy przez bank może być dodatkowo wsparte dopłatami z NFOŚIGW.

Ile wynoszą dopłaty?

Od 2013 do 2018 roku osoby, które zdecydują się na zaciągniecie finansowania hipotecznego z banku na budowę domu pasywnego, mogą otrzymać nawet 50 tysięcy złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku osób zadłużających się na budowę nieruchomości o charakterze energooszczędnym dopłata ta wyniesie do 30 tysięcy złotych. Są to więc niemałe kwoty, które mogą znacząco ułatwić spłatę zadłużenia. Na podobne dotacje mogą również liczyć osoby, które kupują mieszkanie w budynku energooszczędnym - w ich przypadku będzie to dopłata rzędu 11 tysięcy złotych.

Warunki udzielania pomocy

Obecnie z pomocy finansowej z dopłatą na budowę domu pasywnego lub energooszczędnego można skorzystać w siedmiu placówkach bankowych w kraju. Warto zaznaczyć, że mimo iż wybór pod względem banku jest ograniczony, to staranie się o wypłatę zobowiązania z dotacją nie jest bezzasadne - dopłata ta jest bowiem wypłacana jednorazowo oraz ma charakter pomocy bezzwrotnej. Rząd obliczył, że w czasie 6 lat trwania programu wspierania budownictwa mieszkalnego o charakterze energooszczędnym udzieli prywatnym inwestorom wsparcia finansowego na łączną kwotę 300 mln złotych.

Przed skorzystaniem z wierzytelności hipotecznej należy również zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami technicznymi dotyczącymi działania budynku. Dane te powinny być zawarte w projekcie, a dłużnik powinien rozliczyć się z ich wykonania po zakończeniu budowy domu. Rozliczenie to będzie bowiem stanowić podstawę do wypłacenia rządowej dotacji. Ważne jest, aby pamiętać, że rozliczenia należy dokonać w ciągu trzech lat od podpisania umowy z bankiem - oznacza to, że nieruchomość należy wybudować stosunkowo szybko. Warto też zaznaczyć, że wypłacona przez NFOŚIGW dotacja będzie przelana bezpośrednio na konto placówki bankowej w celu spłaty części pożyczonego kapitału.

Dla kogo wsparcie?

Dotacje z funduszu są kierowane przede wszystkim do osób budujących domy jednorodzinne lub kupujących je od dewelopera. Z pomocy skorzystają też te osoby, które zdecydują się na kupno mieszkania energooszczędnego od spółdzielni mieszkaniowej.

Aby ubiegać się o wsparcie, należy dysponować pozwoleniem na budowę lub prawami do dysponowania nieruchomością, na terenie której będą trwały prace. Można również dysponować prawami do przeniesienia przez dewelopera prawa własności budynku na osobę ubiegającą się o wsparcie. Z pomocy tej skorzystają ponadto osoby, które budują dom w tak zwanym systemie gospodarczym.

kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

O kredycie hipotecznym:

O kredycie konsolidacyjnym:

X
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.