visit tracker on tumblr
kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

Kredyt hipoteczny dla wolnych zawodów

Jeszcze kilka lat temu przedstawiciele tak zwanych wolnych zawodów mogli liczyć w bankach na preferencyjne traktowanie. Obecnie lekarze medycyny, stomatolodzy, weterynarze, farmaceuci, radcy prawni, sędziowie, geodeci czy doradcy podatkowi zwykle muszą liczyć się z tym, że podczas ubiegania się o wypłatę zobowiązania na zakup własnej nieruchomości mieszkalnej, przejdą przez te same procedury co pozostali wnioskodawcy pracujący w innych sektorach. Skąd te zmiany?

Banki coraz ostrożniejsze

Mimo że wolne zawody, czyli zawody zaufania publicznego, zwykle wiążą się z wyższymi zarobkami oraz większymi możliwościami znalezienia zatrudnienia, banki nie chcą już udzielać im wsparcia finansowego na zasadach takich jak kiedyś. Wpływ na to ma rosnąca liczba tak zwanych "złych kredytów" udzielonych w tym sektorze. Kilka lat temu lekarz medycyny czy notariusz nie musieli bowiem przedstawiać nawet zaświadczeń o rzeczywistym poziomie swoich dochodów, a banki akceptowały w ich przypadku samo oświadczenie, na podstawie którego obliczano ich zdolność do zaciągania zobowiązań.

Okazało się jednak, że część przedstawicieli wolnych zawodów zawyżała swoje zarobki w celu uzyskania wyższego wsparcia hipotecznego, co skutkowało trudnościami ze spłatą wierzytelności w terminie. Banki zaostrzyły więc swoją politykę i traktują obecnie reprezentantów wolnych zawodów podczas weryfikacji dochodów tak samo jak pracowników innych sektorów.

Zachowanie to wymusiła na placówkach bankowych także polityka rządu, który doprowadził do wprowadzenia kolejnych rekomendacji utrudniających otrzymanie kredytu hipotecznego dla każdej grupy klientów. Rekomendacje te musiały więc uderzyć również w uprzywilejowaną wcześniej grupę.

Część korzyści pozostała

Warto zaznaczyć, że zmiana polityki banków dotyczącej weryfikacji wysokości zarobków i ciągłości pracy nie sprawia, że osoby wykonujące zawody zaufania publicznego nie cieszą się już żadnymi przywilejami. Banki obliczają ich zdolność kredytową na tych samych zasadach co w przypadku innych klientów, jednak podczas scoringu lekarz lub prawnik zostaną lepiej ocenieni niż choćby pracownicy fizyczni. Oznacza to, że mogą oni liczyć na wynegocjowanie niższej marży czy też na zapłacenie niższej prowizji. Dzięki temu w ich przypadku możliwe są nawet kilkudziesięciotysięczne oszczędności podczas całego okresu spłaty wierzytelności.

W przypadku przedstawicieli wolnych zawodów łagodniej patrzy się też na pewne odstępstwa od tradycyjnej procedury rozpatrywania wniosku o wypłatę wsparcia na zakup mieszkania lub domu. Klienci wykonujący inne zawody nie mogą bowiem liczyć na przymknięcie oka na nieco za niskie dochody czy też na brak historii spłaty wcześniej wziętych zobowiązań.

Można więc stwierdzić, że pomimo zaostrzania polityki banków wobec lekarzy, weterynarzy, adwokatów czy geodetów wciąż mogą oni liczyć na atrakcyjniejsze warunki współpracy z placówkami bankowymi niż inni klienci. Nie będą one co prawda tak spektakularne jak dawniej, jednak mimo wszystko mogą być one nieco korzystniejsze.

kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

O kredycie hipotecznym:

O kredycie konsolidacyjnym:

X
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.