visit tracker on tumblr
kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny w euro?

Działania prowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz zmieniająca się polityka banków sprawiły, że zobowiązania na zakup nieruchomości mieszkalnej wypłacane w euro należą dziś do rzadkości. Zniknęły one bowiem z oferty większości placówek. W pozostałych oddziałach są one dostępne, jednak może z nich skorzystać jedynie bardzo wąskie grono potencjalnych dłużników hipotecznych. Głównym tego powodem jest konieczność posiadania bardzo wysokich zarobków netto.

Kto zarabia wystarczająco?

Zwykle podczas obliczania zdolności przeciętnej rodziny do zaciągania wierzytelności hipotecznych pod uwagę bierze się dwóch pracujących małżonków z jednym dzieckiem, którzy zamieszkują w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców i chcą kupić mieszkanie o wartości powyżej 300 tysięcy złotych. Modelowa rodzina najczęściej dysponuje 30-procentowym wkładem własnym oraz chce spłacać wierzytelność przez 30 lat.

W przypadku przyjęcia tego modelu dla pomocy finansowej na zakup nieruchomości mieszkalnej wypłacanej w złotówkach okazuje się, że 3-osobowa rodzina musiałaby zarabiać około 5 tysięcy złotych netto, aby móc skorzystać z oferty większości placówek bankowych w kraju na proponowanych przez siebie warunkach spłaty. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku zobowiązań wypłacanych w euro. Banki są bowiem wtedy znacznie ostrożniejsze i zgadzają się na udzielenie wsparcia w zakupie mieszkania lub domu jedynie tym rodzinom modelowym, których dochody netto wynoszą co najmniej 7 tysięcy złotych. Kwota ta może być jednak dużo wyższa, gdyż część banków zdecyduje się na wypłatę zobowiązania w euro jedynie tym rodzinom modelowym, których dochody przekroczą 15 tysięcy złotych miesięcznie.

Skąd te różnice?

Większość z nas nie rozumie, skąd wzięła się tak duża rozbieżność pomiędzy dochodami, którymi musi wykazać się małżeństwo z jednym dzieckiem w przypadku wnioskowania o tę samą kwotę zobowiązania, ale w dwóch różnych walutach. Warto więc wyjaśnić, że różnice te nie wynikają jedynie z ryzyka walutowego ponoszonego przez osoby zadłużające się w euro - z podobnym ryzykiem muszą się liczyć osoby biorące zobowiązania hipoteczne w złotych polskich (w ich przypadku pojawia się bowiem ryzyko zmiany wysokości stóp procentowych). Sendo sprawy tkwi zupełnie gdzie indziej.

Kluczową kwestią wpływającą na wysokość dochodów wymaganych od wnioskujących o wypłatę pomocy finansowej w euro na zakup domu lub mieszkania jest rekomendacja S wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowej. Zgodnie z jej założeniem wysokość miesięcznej raty zadłużenia w walucie obcej nie może być wyższa niż 42 procent miesięcznych zarobków netto. Jest to jednak maksymalna wysokość tejże raty w momencie zaciągnięcia zobowiązania, dlatego też banki zwykle wymagają, by jej stosunek do wysokości dochodów był jeszcze niższy.

Nie warto jednak zamartwiać się niską dostępnością wierzytelności hipotecznych w walucie obcej. Eksperci finansowi od lat podkreślają bowiem, że najlepszym rozwiązaniem dla każdego jest korzystanie z pomocy pieniężnej wypłacanej w walucie, w której się zarabia.

kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

O kredycie hipotecznym:

O kredycie konsolidacyjnym:

X
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.