visit tracker on tumblr
kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

To, ile trzeba zarabiać, by móc skorzystać z kredytu hipotecznego, jest zależne od tego, jaka ma być wysokość zaciągniętego zobowiązania. Nie da się bowiem jednoznacznie stwierdzić, że pomoc finansową otrzyma osoba, która zarabia 3000 złotych netto, a osoba zarabiająca o 1000 złotych mniej już nie.

Jak to się oblicza?

Bez względu na to, czy zarabiamy w złotówkach, czy w euro, w Polsce najłatwiej jest obliczyć zdolność do zaciągania zobowiązań hipotecznych przemnażając miesięczną wysokość dochodu netto razy 80 - w ten sposób wyliczymy przykładowo, że osoba, która zarabia 2000 złotych na rękę, może pożyczyć 160 tysięcy złotych. Polskie banki nie stosują innych zasad dla klientów, którzy osiągają dochody za granicą, a ich zarobki są przeliczane na złotówki po aktualnym kursie danej waluty.

Średnia krajowa a kupno mieszkania na hipotekę

Wiele osób chciałoby też wiedzieć, jakie zobowiązanie hipoteczne uda im się zaciągnąć, otrzymując wynagrodzenie o wysokości średniej krajowej. Obecnie w przypadku osób samotnych, które osiągają miesięczne dochody tej wysokości, możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego na zakup nieruchomości mieszkalnej o wartości do 250 tysięcy złotych. W przypadku małżeństwa, gdzie obie strony osiągają dochód odpowiadający średniemu wynagrodzeniu wyliczonemu przez GUS, sprawa wygląda nieco lepiej - mogą oni bowiem uzyskać zobowiązanie o wysokości nawet 550 tysięcy złotych. Małżeństwa zawsze wypadają więc w takich zestawieniach lepiej.

Jeżeli zastanawiamy się, skąd bierze się taka różnica, musimy pamiętać, że koszty życia bezdzietnego małżeństwa są niemalże identyczne jak koszty, które musi ponosić osoba samotna. Czynsz, rachunki za gaz i prąd oraz opłaty związane z użytkowaniem telewizji kablowej i Internetu są bowiem w obu przypadkach praktycznie takie same. Niższe koszty życia w przeliczeniu na jedną osobę wnioskującą w banku o wypłatę pieniędzy na zakup mieszkania lub domu sprawiają więc, że małżeństwa mogą pożyczyć więcej niż single.

W każdym banku inna kwota

Na wysokość maksymalnego zadłużenia hipotecznego wpływają także inne czynniki niż zarobki. Często znacznie ważniejszą kwestią do poziomu wynagrodzenia jest fakt, na jakiej podstawie jest ono uzyskiwane. W znacznie lepszej sytuacji będą bowiem osoby, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony, niż osoby, które zarabiają na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Ponadto banki biorą pod uwagę to, czy dany wnioskodawca posiadał w przeszłości jakieś zobowiązania finansowe oraz to, czy wierzytelności te zostały spłacone terminowo. Klienci mogący wykazać się nienaganną historią spłaty wcześniejszego zadłużenia zawsze będą mogli liczyć na uzyskanie większej kwoty na zakup domu lub mieszkania.

Jeżeli więc chcemy dowiedzieć się, czy nasze zarobki są wystarczające, by móc skorzystać ze zobowiązania hipotecznego, powinniśmy udać się do doradcy finansowego lub do oddziału wybranego banku i tam sprawdzić, ile naprawdę możemy pożyczyć. Tylko w ten sposób uzyskamy pewne i rzetelne informacje na ten temat.

kredyt hipoteczny expander

  • Oferta 14 banków w 1 miejscu
  • Niezobowiązujące doradztwo
  • Kredyt w programie MDM
  • Na zakup mieszkania, budowę domu

O kredycie hipotecznym:

O kredycie konsolidacyjnym:

X
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.